Bulldog Staff Directory

The faculty and staff at King’s Fork would like to welcome you to your school.  We are all dedicated to providing your student with a rewarding and enriching academic experience.  The success of your student begins at home.  We would like to thank our parents and guardians for encouraging good study habits,  good sleep habits,  appropriate behavior and regular attendance.  We further encourage you to remain involved in your student’s academic success throughout high school.  Toward that end, below is a list of faculty members, by department.    Please feel free to contact your student’s teacher with any concerns, questions or praise about an assignment.  We look forward to partnering with each of you in making our student body successful, productive members of society.  Every day is a great day to be a BULLDOG!

How Can Parents Email Their Child’s Teacher?

  • The email addresses of a child’s teachers are available to parents in Home Access Center (HAC).
  • Click here to open the Home Access Center (HAC) info page.
  • Signing up for a Home Access Center (HAC) account provides valuable information to families. It shares grades, email addresses, schedules, attendance, transcripts and state test scores. Parents can also update their own email address and phone numbers on HAC so teachers can also reach them.


English

Ms. Ashley Josshua - English 9, Honors English 9
Mr. John Baisden - English 9, English 11
Ms. Kerri Wyman - Pre IB English 9, Honors English 9, IB Theory of Knowledge
Ms. Caroline Lamagna - IB English 12, IB English 11, Honors English 12, Creative Writing
Ms. Shelby Webster - English 9, English 10
Ms. Kimblyn Moore- English 10, English 12, Public Speaking
Ms. Sasha Palomata - English 9, English 11, Honors English 11
Ms. Christina Gordon- English11
Ms. Reanna Langert - English 10, Theatre Arts
Ms. Asya Lewis - Honors English 10, English 10
Ms. Crystal Byrd - English 12
Ms. Chirlene Mitchell- English 12,PreIB English 10, AP Language, Journalism
Ms. Monica Smith - English 9
Ms. Ogelynn Taloute - English 9, English 10, Honors English 10

History

Ms. Jacqueline Eberly -  VA/US History, AP US History
Virtual VA -Mrs. Virginia Bagley (LTS)- VA/US History, World History II 
Mr. Sean Connally - VA/US History, Government
Mr. Jeffrey Fawcett - World History I, Psychology
Dr. Amanda Hadgraft  - IB World History I, IB Psychology 11,12;  H. World Hist. I
Ms. Sarah Crowder - World History II, Honors World History II, AP World History
Mr. James Devore - Government, Sociology, AP Psychology
Ms. Shameka Council - World History I, VA/US History, Honors World History I
Ms. Carlotta Boone - World History I, African-American Studies
Ms. Allison White - IB History 11, IB History 12, PreIB AP Govt.
Ms. Tanika Coles- World History I
Mr. Byron Hinton - Government
Mr. Rodney Walker - Honors VA/US History, World History 2

Science

Mrs. Tonya Bangley- Ecology, Biology, IB Biology 11, 12
Mrs. Amanda Griffin - Chemistry
Mrs. Sharon Criner - Pre IB Chemistry, IB Chemistry 11 &12, Honors Chemistry
Mr. Steve Marshall - Oceanography, Earth Science
Dr. Dwight Buchholz - IB Biology, Honors Biology, Biology,  IB Theory of Knowledge 12
Mrs. Ann Bailey - Earth Science
Ms. Pamela Wilson -Biology, Ecology
Ms. Sara Butler -Environmental Science, Earth Science
Ms. Melissa Liddle - Biology, Anatomy & Physiology
Ms. Sharnice Williams - Biology, Honors Biology
Ms. Samantha Wasem - Earth Science
Virtual VA - Mr. Cody Dickens (LTS) - Chemistry, Biology, Computer Science, Spanish 3

Mathematics

Mr. Daniel Elfguinn – Algebra I, IB Math Applications
Ms. Jodi Zila - Algebra I, Alg. 1 Pt. 2
Ms. Sandra Fennell – Algebra II, Honors Alg. 2/Trig, PreIB Alg.2/Trig.
Mr. William Ford – Geometry,PreIB Geometry, Honors Geometry
Ms. Kivondra Gibson –Algebra I
Mr. Francis Estacion – IB Physics 11, Physics 12, IB Mathematics Analysis, Algebra I
Mr. Justin Taylor - Geometry

Ms. Melinda Richmond - Algebra 2
Ms. Hannah Pendleton – Geometry
Ms. Shirley Proctor – Algebra Functions and Data Analysis, Algebra 1 Pt. 1
Virtual VA - Mrs. Heather Alexander (LTS) - Math Analysis, Probability & Statistics
Virtual VA - Mr. Canden Walton (LTS) - Probability & Statistics, Computer Science, Spanish 3, Biology

Foreign Language

Ms. Kimberly Seavey - French 2, 3, 4, Pre IB French 2, 3
Ms. Dolores Vega - Pre-IB Spanish 3, IB Spanish 4, IB Spanish 5, Spanish 3, Honors Spanish 4
Ms. Christina Havlin - French 1, IB French 4, IB French 5, IB Theory of Knowledge 
Ms. Luz Bonet - Spanish 1, Spanish 2
Ms. Katia Grillo - Spanish 2,Pre IB Spanish 2, IB Spanish ab initio SL
Virtual VA - Ms. Rosemarie Hardy (LTS) - Spanish 1, Sign Language 2, 3

Physical Education

Mr. Richard Froemel - PE 10, Adaptive PE
Ms. Jazmyne Johnson- PE 10
Mr. Ryan Dickens- PE 10
Ms. Kassidy LaFleche- PE 9
Mr. Austin Kulp - PE 9
Ms. Kenisha Watkins- PE 9, Adv. PE

Career & Technical Education

Mrs. Caitlin Joyner - Agriculture
Ms. Sharon D. Copeland - Economics & Personal Finance, Computer Information Systems
Ms. Cynthia Crandol - Education for Employment 1, 2, Economics & Personal Finance
Ms. Brandy Allen - Marketing, Digital Marketing, Adv. Marketing, Entrepreneurship
Ms. Autumn Heart- Fashion Marketing, Entrepreneurship,COE
Mr. Irvin Ricks - Basic Technical Drawing, Engineering Drawing
Ms. Gwendolyn Wilson -  Independent Living, Introduction to Fashion
Ms. Emily Cross- Economics & Personal Finance
Mr. San Antonio Crosby - Digital Visualization, Communication Systems, Tech Foundations
Ms. Angela Bell - Grad Coach
Ms. Nikki Walton- Economics & Personal Finance, Business Management, Business Law
Ms. Jennifer Chavez - Nutrition & Wellness, Independent Living, ESL
Ms. S. Michelle Duncan (LTS) - Tech Foundations, Tech Transfer
Ms. Teknika Holloman - Credit Recovery/Alternative Education
Ms. Tawanna Bernard - Economics & Personal Finance, Digital Applications 

Fine Arts

Ms. Sarah Rhodes - Art 1, 3
Ms. Sara Jordan - Orchestra, IB Music
Mr. Dante Copeland - Chorus
Mr. Bernard Bradley- Band
Ms. Sarah Patton- Art 1, Art 2,   IB Art 11/12, Art 4

IB Coordinator

Ms. Shawn Barnard

  

Special Education
Ms. Lisa Geyer
Ms. Aimee DeBusk
Ms. Renee Parks
Ms. Sarah Porter
Ms. Alveta Armstrong
Ms. Lori Wilson
Ms. Chaquita Kindred
Mrs. Christy Baisden
Ms. Vernise Hyman
Ms. Johanna Morse
Mr. Daniel Armstrong
Ms. Kier Holland
Mr. Gemonta Jackson
Mr. William Anderson
Mr. Wayne Manley
Ms.  Jimi Monroe

Guidance

Mrs. Cassandra Requizo -All IB and Special Program Students
Mr. Bruce Baxter -Students E - Jones
Ms. Alicia Hurdle -Students Jor - Rid
Mrs Renea Coley -Students A - D
Ms. Kathy Routten -Students Rie - Z

Library/Media Specialists

Ms. Bonnie Wagner
Ms. Amy Callis

School Nurse

Mrs. Heather Loushe